Zabiegi na ciało Usuwanie obrzęków i zastojów limfatycznych

Obrzęki mogą występować z wielu powodów. Nogi, stopy i inne części ciała puchną, gdy w tkankach gromadzi się za dużo płynów.Objawy nasilają się, gdy pijemy za mało wody, w naszej diecie brakuje białka i potasu oraz gdy nadużywamy soli i alkoholu.

Obrzęk to nic innego jak zaburzony transport wody w organizmie. Aż 2/3 wody w ciele człowieka zamknięte jest wewnątrz komórek, 1/3 zaś znajduje się poza komórkami: stanowi składnik osocza z krwi i limfy oraz płynu śródmiąższowego zawartego we wszystkich tkankach.

Masz pytania dotyczące tego zabiegu? Chcesz umówić się na wizytę? Nie czekaj skontaktuj sie z nami!

Skontaktuj się z nami

To właśnie zatrzymanie wody w przestrzeni międzykomórkowej bywa powodem opuchnięcia i obrzęków. Gdy jesteśmy zdrowi, prawidłowo się odżywiamy, nie przebywamy w ekstremalnych warunkach, zachowane są właściwe proporcje między ilością wody w osoczu a tą w płynie śródmiąższowym. W osoczu dorosłego człowieka jest ok. 3 litrów wody, zaś w przestrzeni międzykomórkowej w tkankach ok. 12 litrów.

Zatem, jeśli pijemy mało wody, organizm gromadzi ją w przestrzeni międzytkankowej, żeby uniknąć odwodnienia; podobnie stanie się, jeśli brakuje nam białka (chude mięso i twaróg, rośliny strączkowe) lub potasu (pomidory, zielone warzywa, marchew); lub jeśli jest upał: wtedy żyły się rozszerzają, a krew zalega w naczyniach w dolnych partiach ciała. Pamiętajmy, że nadużywanie alkoholu, spożywanie potraw zbyt słonych i zawierających polepszacze smaku również powoduje obrzęki i zastoje limfatyczne.

Metody usuwania obrzęków i zastojów limfatycznych